BOSTEDER:
- Addis Ababa, 19.-21. januar: Intercontinental Addis Hotel
- Bahir Dahr, 21.-22. januar: Bahir Dar Grand Resort Hotel
- Gonder, 22.-23. januar: Goha Hotel
- Simien Mountain, 23.-24. Januar: Befiker Kossoye Eco Lodge
- Simien Mountain, 24.-25. januar: Sona Hotel
- Axum, 25-27. januar: Consular Hotel
- Mekele, 27.-28. januar: Planet hotel
- Afar, 28.-30. januar: To forskjellige camper
- Mekele, 30.-31. januar: Planet hotel
- Lalibela, 31. januar – 2. februar : Roha hotel
- Dorze, 2.-3. februar: Lokal lodge
- Konso, 3.-4. februar: Konso Korebta Lodge
- Turmi, 4.-5. februar: Camp hos en Hammer-familie
- Turmi, 5.-6. februar: Turmi Lodge
- Jinka, 6.-7. februar: Jinka Resort
- Addis Ababa, 7. februar: Intercontinental Addis Hotel (dagrom for dusj/ompakking)
Det tas forbehold om valutaendringer og små endringer i programmet.Kjekt å vite - for vår kontrastfylte reise i Etihopia
Vaksiner: Polio, difteri, kikhoste og stivkrampe, hepatitt A og evt. kolera drikkevaksine for magen. Gul feber anbefales og bør tas tre til fire uker før avreise, senest 10 dager før. Malariatabletter anbefales (spesielt i syd), samt godt med myggbeskyttelse (se nedenfor). Sjekk med lege/vaksinasjonskontor.
Myggmiddel: Min erfaring er at Autan plus ikke holder. Bruk Citronella eller fra apoteket, Cactuz, rød for hud og blå for klær, eller Mygga – den virker. Produktet må inneholde DEET. Apoteket sier Cactuz er det sterkeste middelet på markedet.
Medisiner: Faste medikamenter og farmasøytiske produkter må medbringes.
Visum: Passet må være gyldig minst 6 måneder etter hjemreise. Visum kjøper vi på flyplassen – USD 50,-.
Overnatting: Vi overnatter i telt, på hotell og i lodger. På enkelte plasser bor vi bra og kan nyte alle gode fasiliteter. Andre steder er enklere, men desto mer eksotiske!
Tidssone: Etiopia er to timer foran oss. Kl 12:00 her er kl 14:00 der.
Forsikring: Egen eller kjøpt gjennom Escape Travel. Ta kontakt med oss om du trenger reiseforsikring. Deler av denne turen kan av enkelte forsikringsselskap oppfattes som «ekspedisjon», særskilt Afar-ørkenen. Sjekk med ditt selskap at din forsikring dekker dette.
Temperatur: 24 grader C dagtid og ned til 7 grader C om natten enkelte steder. Når vi er nordover er vi på Afrikas høyslette. Det kan være kaldt både kveld, natt og morgen. På grunn av temperaturforskjellen kan det til tider virke som varmen i Sahara på dagen og kulden i Sibir om natten …
Drikke: Som vann gjelder kun flaskevann. Har du lyst på en gin/tonic, en aquavit el. lign., anbefaler vi å kjøpe det med fra Gardermoen. Du har en kvote inn til Etiopia på 1 liter med vin eller sprit. En flaske etiopisk vin koster ca. kr 40,- og en flaske fransk/italiensk vin kr 160,- og oppover.
Mat: Maten på turen er god. Likevel vil vi anbefale å ha med «rett i koppen», nøtter, knekkebrød eller lignende da noen dager går med til fantastiske kjøreturer, med få anledninger til å kjøpe noe. Det kan bli avstand mellom måltidene. Kanskje du er fornøyd med det som er, men det er godt å være på den sikre siden. Vannkoker er ikke vanlig på hotellene i Etiopia. Vær oppmerksom på at det er vanskelig å få tak i glutenfritt brød i Etiopia. Trenger du det må du ta med vakuumpakket fra Norge. Til andre måltider kan vi stort sett få tak i glutenfri mat, men spor av gluten kan ikke utelukkes. Evt. andre allergier drøftes fortløpende med reiseleder underveis.
Høyden: Når vi lander i Addis Ababa er vi 2400 moh. Vi kjører opp til ca 3000 moh. Av erfaring er det er godt med en krem for tørre lepper og halspastiller el. lign. for tørr gane. Å puste med maven og å drikke mye vann blir viktig. Høyeste fjell i Etiopia er Ras Dashen på 4 550 moh. i Semien Mountains. Det fjerde høyeste i Afrika.
Gaver: Litt veldedighetsmuligheter hvis du vil. Har du et sett sengetøy (gjerne kreppet) som du tenker å kvitte deg med er det gull verdt for fattige mennesker – og de møter vi mange av. Pent brukte klær (T-skjorter, topper, fleece klær, collegegensere ++) for barn og voksne er populært. Håndklær, solbriller (spesielt for mennene på saltslettene), capser, såpebobler, ballonger, fargeblyanter, penner, blyanter, tegneblokker o.l. er flott. REFLEKS er suverent. De går langs veien og i mørket kan de være vanskelige å se.
Strøm: Det er stort sett det samme som hos oss med 220 V i Etiopia og samme stikkontakter, men spenningsvariasjoner og strømbrudd kan forekomme.
Minnekort: Vær 100 % sikker på at du har nok plass. Vår reiseleder kom hjem med 22 GB med bilder og videoer etter sitt første besøk i dette vakre landet. Ta med en klut for pussing av kameralinsen. Du vil få behov for å ta bort støv.
WiFi er kun tilgjengelig enkelte steder.
Kultur: Pga kulturelle forskjeller kan vi godt legge igjen korte skjørt og shorts. Shorts litt ned på låret er ok og knebukser er supert. De aller fleste etiopiere er konservative i klesveien, og besøkende oppfordres derfor til å følge lokal skikk og bruk. I Addis Ababa og de større byene er imidlertid vestlig klesskikk i ferd med å få gjennomslag i store grupper. Det etiopiske høylandet er hovedsakelig kristent-ortodoks, og det fastes hver onsdag og fredag. Med unntak av de største hotellene er det kun vegetarmat å oppdrive disse dagene. I muslimske strøk av landet er det muslimske skikker, herunder Ramadan.
Sikkerhet. Det er gjennomgående lite voldskriminalitet i Etiopia sammenliknet med andre afrikanske land. I Addis Ababa møter du fattige og tiggere midt i bykjernen vegg i vegg med nye elegante kjøpesentre. Det første møtet med denne virkeligheten kan føles overveldende. I Etiopia benyttes den julianske kalender, som er nesten 8 år bak vår gregorianske. Julen feires den 7. januar, nyttår den 11. september. Videre er det mange etiopiere som stiller klokken etter soloppgang-/nedgang. Dette medfører at kl 7 om morgenen for oss vil tilsvare kl 1 for etiopiere. Man bør være oppmerksom på dette når man gjør avtaler. 11. september 2019, i vår kalender, starter de på år 2012 i sin kalender.
Penger: Etiopiske birr. 1 birr = 100 cents, er for tiden kr 0,35. Sedler: 100, 50, 10, 5 og 1. Mynter: 50, 25, 10, 5 og 1 cents. Vi trenger 50,- USD når vi lander – for visum, som nevnt tidligere. Ha dette klart i rede penger, de veksler sannsynligvis ikke. Beløp over USD 3000,- i kontanter må deklareres ved ankomst til landet. Max 200,- birr kan føres inn/ut av landet.Det kan også være smart å ha litt lommepenger i USD eller Euro. Pass på at du får «små» sedler. Sjekk også at du får «fine» sedler. Slitte og skadede sedler blir ikke akseptert. De nekter å motta dem. USD/Euro kan brukes mange steder og kan veksles på de fleste hotellene underveis. Det er også kjekt å ha på slutten av reisen, slik at du slipper å sitte igjen med mange Birr. Eldre USD-sedler kan avvises, så det er viktig at de er av nyere dato, fra 2007 og framover.
Minibanker. Visakort, Mastercard og Diners kan benyttes i Addis Ababa, de aller fleste steder i nord, samt i Arba Mich når vi kommer sørover i landet. Sjekk at bankkortene dine er åpne for bruk i Etiopia (regionssperre).
Shopping: Hovedmarkedet i Addis går for å være det største markedet i Afrika og byr på mengder av både varer og inntrykk. Det beste utvalget av lokale produkter finnes i Addis samt Bahir Dar, Gonder, Aksum og Lalibela. Det er forventet at du pruter på markeder, mens prisen er fast i butikkene. Lokale smykker prises etter vekt på gull/sølv. Ellers finner du treskjæringer, bønneruller, mange forskjellige kors, religiøse malerier, spyd, trommer, kurver, bagger, tekstiler, perledekorert pynt mm.
Bagasje: På flyet kan vi sjekke inn 2 kolli a 23 kg pr. person, samt 8 kg håndbagasje. Men underveis i Etiopia, på innenriksfly og biler/busser, gjelder kun 1 kolli a 23 kg pr. person, samt 8 kg håndbagasje
Vi sender deg flere opplysninger og en detaljert pakkeliste i god tid før avreise!