
Dream now - Escape later
Publisert: 5. januar 2021
Hvor drømmer jeg om å reise?
Det kan jeg ikke svare på med noen korte setninger. Jeg har god tid til å drømme nå.
Fra mitt permanente hjemmekontor her i Fredrikstad, ser jeg Glomma dele seg i to løp før den på hver sin side av Kråkerøy renner ut i Oslofjorden. Det er en regntung påskeaften. Jeg skulle ha vært i Japan med en gruppe eventyrlystne gjester. Med mange «gamle kjente». Japan som jeg er så glad i.
Synet av Glomma bringer raskt frem minner fra elvene i Europa. Jeg drømmer meg tilbake til det gode livet på elvecruisebåtene. Opplevelsene langs f.eks Donau, Rhinen, Main, Douro, Rhone, Seinen. Snart kommer jeg tilbake!
Verden er så mye mer enn Europa
Sørlige Afrika for eksempel. Zimbabwe, Namibia, Botswana og ikke minst Sør-Afrika. Steder som Victoria Falls, Chobe nasjonalpark med alle sine ville dyr, Rovos Rail og ikke minst Cape Town med omliggende områder. Spekket med opplevelser, god mat og god vin.
Safariturene ved soloppgang og solnedgang har brent seg fast på netthinnen.
De som kjenner meg vet nok at Asia er et av mine favorittreisemål
Skal jeg velge en tur her, må det bli en reise i Vietnam og Kambodsja, med en ukes elvecruise på Mekong. En fantastisk reise i historie og kultur. Tett på lokalbefolkningen og luksuriøse skip og hotell. Kort sagt en fantastisk opplevelse!
På bildet sitter jeg sammen i en tuktuk i livlige Phnom Penh.
Eller skulle jeg trekke frem Sør-Amerika?
Peru med Macchu Picchu og Titicacasjøen, Amazonas, de fantastiske Iguazu-fallene, Påskeøya, Andesfjellene og Buenos Aires. Så mange flotte opplevelser her også.
Eller et cruise på et havgående skip. Fantastiske skip, både store og små, med flotte aktivitetstilbud og gourmetmat.
Drømmer for meg begrenser seg ikke til enkelte land eller områder
Drømmene for meg begrenser seg ikke til enkelte land eller områder. Drømmene omfatter å reise i seg selv. Opplevelser, nytelser, hygge og gode sosiale relasjoner. Forberedelser og gode minner. Forventninger og bearbeidelse.
Min største og sterkeste drøm i øyeblikket er at vi snart kan legge denne vanskelige situasjonen bak oss og begynne å reise igjen.
Jeg er klar - og gleder meg som et barn. Håper å se dere snart!